Co se děje na hypotečním trhu?
úterý 27. srpna 2024
Češi jsou známí tím, že chtějí bydlet ve vlastním. Tento sen se doteď splnil zhruba 60 procentům z nich a dalších 18 procent si v dohledné době plánuje vzít na své bydlení hypoteční úvěr, jak zjistil nový průzkum České bankovní asociace. Možná mezi ně také patříte a nejste si jistí, jestli se vyplatí počkat na to, až hypotéka zlevní, nebo vysněnou nemovitost raději koupit už teď.
Úroková míra se drží kolem pěti procent
Po relativně dlouhém období zdražování cen spotřebního zboží v letech 2022 a 2023, na které Česká národní banka reagovala zvyšováním úrokové sazby, která se tím u hypoték dostala na své historické maximum, ohlásila na začátku letošního roku její snížení. Komerční banky mohly díky tomu od ledna začít půjčovat peníze na bydlení za nižší úrok, a to okolo pěti procent. Další výraznější zlevnění hypotečních úvěrů se v následujících měsících však bohužel očekávat nedá, což zaznělo i od guvernéra ČNB Aleše Michla, který se vyjádřil, že další snižování úrokové míry bude probíhat skutečně pomalu. Během letních měsíců se tak její pohyb víceméně zastavil. Nyní se u hypoték drží stále okolo pěti procent, i když se rozšířil počet bank, u kterých najdete nabídky i s úrokem pod touto hranicí, což je pozitivní trend, díky čemuž si klient mezi bankami může vybírat.
Vývoj úrokových sazeb hypoték

Zdroj: Hyponamiru.cz
Ceny nemovitostí nyní rostou jen pozvolně
Téměř polovina lidí, kteří si plánují vzít hypotéku, ji doteď kvůli inflaci a vyšším životním nákladům odkládali. Po snížení úroků se ve svém rozhodování rozhýbali a začali mít o hypotéky znovu zájem, i když samozřejmě ne v takové míře jako před pár lety, kdy se dala sjednat i za dvouprocentní úrok. Možná si říkáte, jestli nepropásnout dobu, kdy ceny nemovitostí nerostou tak rychle jako v minulých letech a kdy je nabídka bytů a domů v realitních kancelářích poměrně stále zajímavá. Pokud své vysněné bydlení objevíte a splňujete podmínky pro čerpání úvěru, není na co čekat. V budoucnu se sice s největší pravděpodobností úroková míra opravdu sníží, což ale přiláká další zájemce a ruku v ruce s tím budou ceny nemovitostí zase růst. Pokud najdete perfektní bydlení, ke kterému nemáte výhrad, doporučuji vzít si hypotéku a úroky zafixovat na kratší dobu. Díky tomu budete flexibilnější a můžete svůj úvěr refinancovat, pokud se úroková míra výrazněji sníží. Od září navíc vejde v platnost novela zákona o předčasném splacení úvěru ve fixaci, které znamená, že pokud bude klient chtít úvěr zcela splatit, zlevnit či refinancovat v době fixace, bude to dražší než dříve.
Závěr
Hypoteční úvěry jsou od začátku letošního roku dostupnější a ceny nemovitostí současně nerostou tak dramaticky jako v minulých letech. Pokud se už nějakou dobu poohlížíte po vlastním bydlení, rád vám pomohu najít a vyřídit hypotéku s nejlepším možným úrokem na trhu. Neváhejte se na mě kdykoliv obrátit.
Aktuální situace na hypotečním trhu
Loni se úrokové sazby vyšplhaly na rekordní úroveň za posledních 20 let. Letos je vidět mírné oživení poptávky po hypotékách, když úroky na začátku roku poklesly a lidé hned v lednu podepsali dvojnásobný počet smluv ve srovnání se stejným měsícem v předchozím roce. Úroky bohužel neklesají tak rychle, jak by si určitě všichni přáli, a to kvůli přetrvávající inflaci v některých evropských zemích. ČNB, která u nás ovlivňuje úrokovou míru, je proto opatrná s jejím dalším snižováním. Ta je i tak aktuálně nejnižší od května 2022. Podle jejího guvernéra Aleše Michla bude další klesání úroků probíhat ještě pomaleji než doposud, i u nás totiž očekává mírný nárůst růst inflace především u potravin, ačkoliv původní predikce banky byla optimističtější.
Vyplatí se ještě počkat?
Lidé začali mít o hypotéky opět zájem, samozřejmě ne v takové míře jako před lety s úroky kolem dvou procent. Toto oživení hypotečního trhu se dá vysvětlit tak, že očekávají snižování úroků v následujících letech. Když už se pro hypotéku za současné situace přece jenom rozhodnou, obvykle volí kratší fixaci s tím, že plánují její následné refinancování, jakmile úroková míra klesne. Ačkoliv většina bank nabízí hypotéky s úrokem mezi pěti až šesti procenty, dají se najít i lepší nabídky s úrokem pod pět procent, což může být psychologická hranice pro ty, kteří chtějí financovat své bydlení touto cestou. Mezi bankami je proto potřeba hledat takovou, která je klientovi schopna nabídnout nejlepší možné podmínky. Kromě samotné hypotéky je rozumné vzít v úvahu také aktuální situaci na realitním trhu, kdy kupujících není tolik jako dřív a v realitních kancelářích je možné mnohem častěji narazit na opravdu zajímavé a kvalitní byty či domy. Do vašeho rozhodování by mělo vstoupit i to, že ceny nemovitostí se v budoucnu pravděpodobně snižovat nebudou, naopak spíše porostou, a to hlavně ve větších českých městech.
Závěr
V této chvíli zatím nemůžeme u hypoték očekávat výraznější pokles úrokových sazeb, nicméně už na konci letošního roku se očekává, že se nabídky u většiny bank dostanou pod pět procent. Pokud máte o hypoteční úvěr zájem, nebo zvažujete úpravu stávající smlouvy, rád vám pomohu vybrat optimální délku fixace s ohledem na možný budoucí vývoj úrokových sazeb. Společně porovnáme nabídky od různých bank a zhodnotíme, zda jste schopni splácet i za současných podmínek a zároveň mít dostatečnou finanční rezervu. Neváhejte se na mě obrátit pro podrobné poradenství a individuální plán.
Benefit investment a.s.